Komplexní úklid - bojujeme s prachem

Klávesové zkratky na tomto webu
Na obsah stránky

Úklid pro vás

Naše adresa

  • Komplexní úklid
  • Marcel Lebduška
  • Šatrova 662/1, Praha 4
  • Tel.: +420 603 444 507
<< Zpět na stránku Tipy

Bojujeme s prachem

Prach je velký problém moderního věku. Potýkáme se s ním dnes a denně. Doma, venku, v práci. Dostane se všude, je spouštěčem alergií a znepříjemňuje život všem.

Jak proti prachu účinně bojovat doma i venku?

Samotný prach může obsahovat lehké i těžké kovy, roztoče a také jejich exkrementy, pyl, spory plísní, částečky naší odumřelé kůže a mnoho dalšího.

Zkuste se držet níže uvedených rad a váš boj s prachem bude určitě o mnoho účinnější než doposud.

Zásada č. 1: Nenechte uklízený prach dokola ničit vaši snahu.
Špatně zvolený způsob uklízení se vám může pěkně vymstít. Pokud při něm prach příliš zvíříte, smiřte se s tím, že další etapa úklidu bude následovat v momentě, kdy si zase sedne. Bohužel nedovede rozlišit, co už jste jednou uklízeli a co ještě ne. Ne vždy je prachovka tím nejlepším řešením. Nejlepší je mokrý hadr.
Zásada č. 2: Postupujte systematicky od stropu k podlaze.
Pokud máte prádlo k žehlení, nejprve vyžehlete (možná to nevíte, ale při žehlení se práší hodně). Vysávání a vytírání nechte až nakonec. Zametání raději nahraďte vysáváním a pak vytíráním (novější vysavače dokonce mají i nástavce na vysávání plovoucích podlah).
Zásada č. 3: Prach utírejte pomalu.
Stále myslete na to, abyste prach co nejméně rozvířili. Používejte tedy hadr namočený ve vodě a postupujte raději pomalu. Použít můžete také prachovky využívající statické energie (mohou jej využívat i některé vysavače). Třením vznikne náboj, který je pro prach doslova magnetem.
Zásada č. 4: Pořiďte si kvalitní vysavač.
Ne každý vysavač vám pomůže. Rozhodně investujte, ale ne bezhlavě. Jednou z nejlepších voleb jsou vysavače centrální, které mají úložiště vysátých nečistot mimo obývané místnosti (například ve sklepě). Samozřejmostí u klasických vysavačů jsou kvalitní filtry, nejlépe několikastupňové, případně Hepa-filtr. Jinak ty nejdrobnější částečky prachu projdou nekvalitním filtrem a my je spolu s vyfukovaným vzduchem opět rozvíříme po pokoji. Sporné je používání vodních vysavačů – malé částečky nejsou smáčivé ve vodě a opět unikají do ovzduší. Pokud můžete nahraďte zametání, při kterém se prach víří, vysáváním a vytíráním.
Zásada č. 5: Větrat, větrat, větrat.
Možná se vám to zdá přitažené za vlasy (pustit si do bytu prach zvenku), ale přirozené větrání je paradoxně jednou z nejlepších metod, zvláště, pokud žijete v prostředí, kde prachu v okolí není mnoho. Ale stále platí – lépe větrat i v prašnějších oblastech, než vůbec (samosebou nemyslíme tím větrat, když u sousedů boří dům).
Zásada č. 6: Zbavte se všech lapačů prachu.
Prach se nejvíce drží v textilu a čalounění. Pokud se o záclony, závěsy, plyšové hračky či koberce důkladně nestaráte, je lépe obejít se bez nich. Jako zásobárny prachu stačí trochu s nimi pohnout a hned si vzduch zamoříte malými částečkami. Pokud si bez nich byt nedokážete představit, pravidelně vše perte a čistěte. Pokud nemůžete matrace a čalouněný nábytek klepat venku, klepejte přes mokré prostěradlo.
Zásada č. 7: Rostlin s mírou.
Některé rostliny mají schopnost zachycovat a pohlcovat radioaktivní prvky, těžké kovy i bakterie. Dávejte ale bedlivý pozor, aby nezplesnivěla zemina v květináči. Spory plísní pak jen napomáhají kumulaci prachu v místnostech. Ideální je pěstovat květiny v hydroponickém roztoku. Rozhodně se ale vyhněte květinám sušeným nebo je minimálně postříkejte lakem na vlasy.
Zásada č. 8: Nezapomínejte na nedostupná místa.
Před zimou očistěte topná tělesa, nezapomínejte na záludné prostory např. za ledničkou, na vrchní straně vypínačů, zásuvek či rámů obrazů, na trubky od topení, bojler, vnitřky úložných prostor, žaluzie, prostory pod těžšími předměty (televize, počítač), v klávesnici (zkuste opatrně vysát vysavačem).
Zásada č. 9: Správná péče o trávník.
Trávník je dobrým lapačem prachu. Problém je ale s jeho sekáním – klasické sekačky dokáží prach opět pěkně rozvířit do ovzduší. Sekat kosou se ale nikomu v dnešní době moc nechce. Zkuste tedy sekat alespoň v době, kdy zem není zcela vyprahlá (třeba po ránu, kdy je trávník navlhlý od rosy).
Zásada č. 10: Zlepšení stavu v okolí.
Pro zlepšení vzduchu v okolí vašeho domu lze přispět vaší, i když ojedinělou, snahou. Dobré je využívat »čisté« energie v domácnostech – odpadního tepla, solárního záření namísto kotle na pevné palivo (případně používat kvalitnější černé uhlí místo hnědého).
<< Zpět na stránku Tipy

© 2008 - 2010, Komplexní úklid - Marcel Lebduška

Kontakty | Mapa stránek | Na začátek stránky